Harri Mäki-Reinikka

Harri Mäki-Reinikka.jpg

Ambassador on Northern Policies

Currently he works as Ambassador on Northern Policies at the MFA’s Arctic Team (since 1.9.2016). He worked as Ambassador of Finland to six countries – to Lithuania and Belarus in 1.1.2013 -31.8.2016 and to Syria, Lebanon, Iraq and Jordan in 1.9.2008 – 31.1.2012. He was Deputy to the Minister and Chief of the Secretariat for Nordic Cooperation at the MFA in 2005-2008. He has gained experience on arctic issues already through his involvement in the Northern Dimension process in 1996- 1998.

 

Back

Our website uses cookies, read more. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. [I Agree]
OK